03-9799923
אמון הציבור
info@tanzania-trip.co.il | 03-9799923 טנזניה טריפ - המומחים לטיולים בטנזניה
call us now

טיולים פרטיים לטנזניה וזנזיבר

טיול שיגשים את החלומות הכי פרועים שלכם.
לזוגות | משפחות | וקבוצות

טיולים לטנזניה בטיסות ישירות

טיולים לטנזניה וזנזיבר בטיסות ישירות במגוון תאריכים

טיולים מאורגנים לטנזניה וזנזיבר

טיולי הספארי הטובים ביותר בעולם!
הדרכה בעברית | פנסיון מלא | לודג'ים מפנקים

הנדידה הגדולה – ההצגה הטובה ביותר בעולם

מישורי הסוואנה האדירים, המשתרעים משמורת הסרנגטי שבצפון טנזניה ועד לשמורת המסאי מארה שבדרום קניה, מהווים את בית הגידול הגדול והעשיר ביותר בעולם לבעלי חיים. באזורים אלה מתרחשת מדי שנה אחת מתופעות הטבע המרשימות ביותר בעולם: תופעת “הנדידה הגדולה”. הכנו עבורכם סקירה קצרה על התופעה המושכת אלפי תיירים מדי שנה לצפון טנזניה בכלל ולסרנגטי בפרט. קריאה מהנה!

מדובר ללא ספק בהצגה הטובה ביותר על פני כדור הארץ, פלא טבעי שלא דומה לשום דבר אחר ולא פחות מחוויה משנת חיים. האדמה רועדת תחת צעדיהם של מיליוני הגנו, הזברות והאנטילופות הממלאות את המישורים בעקבות הגשם במאבק ההישרדות השנתי, הידוע גם בשם “הנדידה הגדולה בעולם”.
ישנם מעט חוויות שמשתוות לצפייה בלמעלה ממיליון גנו, מאות אלפי אימפלות וזברות – ובעקבותיהם הטורפים האימתניים – אשר יוצאים למסע מעגלי באורך 1,000 ק”מ במרחבים הבתוליים של המסאי מארה והסרנגטי, בחיפושם אחר אוכל ומים.  בעלי החיים שכילו את מלאי העשב הירוק שבשמורת הסרנגטי חוצים את הנהר בדרכם אל עבר אזורי העשב הירוק שבקניה. להקות גדולות של תנינים צופים בעדרים שחוצים את הנהר, וממתנים לרגע המתאים להתחיל בצייד.

לשאלות צרו עימנו קשר

אז על מה בעצם כולם מדברים?

הנדידה הגדולה היא תנועת העדרים הגדולה ביותר על גבי הפלנטה שלנו. למעשה, עם למעלה מ-1,000 בעלי חיים בכל קילומטר רבוע, את הנדידה הזו ניתן לראות אפילו מהחלל (!)
המספרים לא יאומנו – למעלה ממיליון גנו ומאות אלפי זברות, יחד עם אנטילופות ממינים שונים, נעים במסלול מעגלי ידוע מראש במרחב המערכת האקולוגית של סרנגטי – מארה בחיפוש אחר עשב ירוק ראוי למאכל ומים להרוות את צימאונם.
מונחים על-ידי יצר הישרדותי בלבד, כל גנו יעבור במסעו בין 800-1,000 קילומטרים, במהלכו יארבו לו טורפים רבים, ביניהם אריות, נמרים, צ’יטות, צבועים ותנינים, אשר יבטיחו את קיומה של הנוסחה הבולטת ביותר בטבע, בה רק החזק שורד.
נראה כי המניע העיקרי לתחילת תנועת העדרים הוא הגשם, אשר אותו יודעים הגנו, הזברות ויתר הפרסתנים לזהות גם ממרחק של למעלה מ-50 קילומטרים, אם זה בזכות ריח הגשם או זיהוי של רעמים וברקים באופק. המסע לוקח את בעלי החיים הנודדים מאזור השימור נגורונגורו (אך לא דרך המכתש עצמו) הממוקם בדרום הסרנגטי שבטנזניה, דרך שמורת הסרנגטי ועד לחציית הנהר אל עבר שמורת המסאי-מארה שבקניה, ואז חוזר חלילה. מסע זה מלא בסכנה האורבת מכל פינה – גורי הפרסתנים הצעירים נחטפים על-ידי הטורפים, אלו שלא יצליחו לנוע במהירות מספקת יתפסו על-ידי האריות הגאים, וגם התנינים מחכים בשקיקה בנהרות לאלו שעייפים ומותשים מדי בשביל לחצותו בזריזות.

מתי והיכן ניתן לצפות בנדידה הגדולה?

כאמור, תנועת הגנו, הזברות והאימפלות מתרחשת בצורה מעגלית, במסלול יחסית קבוע, על כן בכל עונה בשנה ניתן לצפות בנדידה בחלק אחר במרחבים העצומים. העיתוי והמסלול אינו מדויק, שכן הוא משתנה מדי שנה בהתבסס על מזג האוויר וכמויות המשקעים אשר פקדו את האזור באותה שנה. לאלו מביניכם המעוניינים לחזות בתופעה ולא להתאכזב מטיול במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון, נמליץ להתייעץ עם מומחה המחובר ברמה יומית לנעשה ברחבי השמורות, שידע לתכנן לכם את המסלול הנכון ביותר עבורכם.
ובכל זאת, כדי שיהיה לכם קצת מושג מתי בערך ההצגה מתרחשת ואיפה תוכלו לחזות ברגעי השיא של אותה הצגה, הכנו עבורכם סקירה קצרה על התקופות המומלצות ביותר לחזות בתופעה המרהיבה.

התחנה הראשונה במסע – חציית נהר הגרומטי

המסע בעקבות העשב הירוק, מקורות המים ושטחי המרעה החדשים, מתחיל מדי שנה בין החודשים אפריל-מאי. עדרים עצומים של גנו, זברות ואנטילופות מתקבצים יחד בדרום-מערב הסרנגטי, ומתחילים במסעם צפונה אל עבר נהר הגרומטי (Grumeti River). בעלי החיים מתקבצים יחד ליצירת עדר עצום בגודלו המתעתד לחצות את הנהר. מאות מתניני נהר הגרומטי – שנאלצים לעתים להמתין חודשים רבים עד שיזכו לאכול בשר צייד – ממתינים לשעת כושר עת עדר הפרסתנים העצום שועט קדימה אל הנהר. מאות גורי גנו וזברות צעירים יסיימו את מסעם בנהר ויפלו טרף לתנינים. החזקים ששרדו את חציית הנהר ממשיך כעת צפונה ברחבי הסוואנה, שם ממתינים להם טורפים יבשתיים רבים: אריות, נמרים, ברדלסים, וצבועים.

טיול מאורגן לטנזניה

הדרמה הגדולה: חציית נהר המארה

בתום הנדידה על פני הרמות הגבוהות של צפון הסרנגטי מגיעים העדרים סוף-סוף אל גדת נהר המארה, המפריד בין מישוריה הצהבהבים של הסרנגטי שבטנזניה לעשב הירוק המצוי באותה עת בשמורת מסאי-מארה שבקניה. חציית הנהר, המתרחשת בחודשי הקיץ יולי-ספטמבר, מהווה את נקודת השיא המרגשת ביותר והדרמה הגדולה של עונת הנדידה. עתה יאלצו הפרסתניים הרבים להוכיח את יכולת ההישרדות שלהם לאחר המסע המתיש, בעוד שהתנינים הגדולים של נהר המארה, אשר המתינו במשך שנה שלמה לחזרתם של העדרים, נערכים כעת לציד המיוחל. אלו שיצליחו לשרוד את חציית הנהר יזכו לשפע של עשב רענן ומנוחה ראויה, טרם יצאו שוב למסע, הפעם בחזרה לטנזניה.  מטיילים אשר זכו לחזות במראות הדרמטיים של חציית נהר המארה ובאפיזודות הצייד הרבות המזדמנות בעקבותיה, לא ישכחו חוויה במהרה.

השיבה לטנזניה ומעגל החיים בשיא תפארתו

בעלי החיים שצלחו את המבחן של חציית הנהר מגיעים לבסוף למצבורי העשב הירוק של שמורת המסאי מארה שבקניה, שם הם צפויים לעבור שלושה חודשים עד תחילת מסעם חזרה לאזורים הדרומיים של שמורת הסרנגטי ואזור השימור נגורונגורו שבטנזניה במהלך אוקטובר-נובמבר, עת יזהו את בואם של הגשמים הראשונים.
גם לאלו המבקרים באזור הסרנגטי במהלך פברואר-מרץ תחכה הצגה לא פחות מרשימה – עונת ההמלטות, במהלכה מיליוני נקבות הגנו מביאות לאוויר העולם את דור ההמשך בקצב מדהים של כ-6,000 המלטות חדשות מדי יום, ובסך הכל כ-200 אלף המלטות במהלך תקופה זו.

 

רוצים לצאת מהנשיונל ג’יאוגרפיק  היישר אל הסוואנות האינסופיות ולצפות בשידור חי ומשורה ראשונה בהצגה הטובה ביותר שיש לטבע להציע?
לחצו כאן לפרטים נוספים על 
טיול מאורגן לטנזניה |  טיול לטנזניה | טיסות ישירות לטנזניה

צוות המומחים שלנו ישמח לעמוד לרשותכם בטלפון 03-9799923

עודד היקר! ממש מטורף מה שעברנו בשבוע אחד בטנזניה וזנזיבר! לאחר חיפוש ותחקור ומלא שיחות עם מדריכים מקומיים וסוכנויות ישראליות, אני באמת מאושרת מהבחירה שלי. נהנתי ברמות. זה הטיול הכי עוצמתי חווייתי ומדהים שעשיתי עד כה. חלק ענק מזה הוא בזכותך. כשהחלטתי לצאת לבד למסע כזה לקחתי בחשבון שלא הכל ילך חלק, אבל בעזרתך הכל קרה על הצד הטוב ביותר. תודה רבה על כל זה! כמובן שאמליץ באהבה על טיולים בהדרכתך ועל טנזניה טריפ.
.
צוות טנזניה טריפ היקר, ברצוני להודות לכם על חוויה נהדרת שעברנו בזכותכם. תודה לדורון ששקד על מסלול הנסיעה, הפרטים וההוראות אשר השתנו שוב ושוב עקב מגיפת הקורונה. גם במהלך הטיול נתקלנו בסיבוכים עקב המצב הבריאותי אשר בשילוב עם ההתנהלות הטבעית של התושבים המקומיים הצריכה טיפול מיוחד. וגם על פתרון בעיות אלו והפתעות יפות נוספות שקבלנו למרות שלא היו כלולות בסיכום הראשוני - תודות לדורון ולרועי. זכינו לשירות אדיב ונעים גם מאת Mushi, הנהג המקצועי בספארי אשר עשה הכל כדי להנעים את זמננו, דאג לצרכינו ולבטחוננו ודאג שלא נחמיץ אף חוויה. הלודג׳ים והמלונות נבחרו בקפידה, דורון נתן לנו מענה גם מול נותני השירותים המקומיים,הרגיע אותנו והסביר לנו כיצד יש להתנהל בקצב של טנזניה והיה נראה שלמרות שאנחנו נמצאים לבד ורחוק מהבית יש מי שמשגיח עלינו מרחוק ודואג שלא יחסר לנו דבר. תודה שדאגתם לשמור איתנו על קשר במשך חודשים רבים בהם המצב לא היה ברור בעולם כולו עד להשלמת המשימה באופן הטוב ביותר. נשמח לספר חוויות ולהמליץ, תודה על הכל, משפחת גבורי.
משפחת גבורי
במהלך יולי נסענו לטיול משפחות בטנזניה. הטיול תוכנן לפני שנתיים ונדחה בשל הקורונה. ברצוני להודות לחברת מי טריפ ובמיוחד לדורון, נציג החברה עימו היינו בקשר לפני ובמהלך הטיול, על הסבלנות, התמיכה והשירות שקיבלנו. מדובר בטיול מורכב עם הרבה אנשים שכלל טיול ספארי ונופש בזנזיבר, כל זה בתקופת הקורונה בה ההנחיות והמציאות משתנה כל הזמן. הטיול היה מהנה ביותר, חווייתי ומצוין, החל מהשלב בו קיבלו את פנינו בשדה התעופה, המדריכים המצוינים שהיו לנו, המלונות והלודג'ים בהם שהינו, האוכל המצוין ועוד. בכל בעיה שהתעוררה קיבלנו תמיכה ופתרון מיידי מדורון, אין ספק שטיול זה היה חווייתי ועוצמתי ברמה גבוהה וכולנו נהנינו מאוד, פשוט מושלם!! תודה רבה רבה
עודד

הנדידה הגדולה
5 (100%) 13 vote[s]