03-9799923
אמון הציבור
info@tanzania-trip.co.il | 03-9799923 טנזניה טריפ - המומחים לטיולים בטנזניה
call us now

טיולים פרטיים לטנזניה וזנזיבר

טיול שיגשים את החלומות הכי פרועים שלכם.
לזוגות | משפחות | וקבוצות

טיולים לטנזניה בטיסות ישירות

טיולים לטנזניה וזנזיבר בטיסות ישירות במגוון תאריכים

טיולים מאורגנים לטנזניה וזנזיבר

טיולי הספארי הטובים ביותר בעולם!
הדרכה בעברית | פנסיון מלא | לודג'ים מפנקים

להפוך מנער לבוגר – שבט המסאים במזרח אפריקה

גיורא (גיגי) לוין, איש האופרציה שלנו, מדריך טיולים מבוקש ואחד האנשים המרתקים שהכרנו, חושף בפנינו את טקס הבגרות המסקרן של בני שבט המסאי, בין השבטים הבולטים והעתיקים ביותר במזרח אפריקה.

בקרב חברות שונות ועמים שונים על פני כדור הארץ, ישנן מסורות עתיקות יומין אשר מסמלות את המעבר של הילדים מגיל הנערות אל גיל הבגרות; בקרב שבטים שונים במזרח אינדונזיה, נערים בני 10 ו 11 שנה נשלחים במסע ארוך אל הים ואמורים להביא שלל דגים אשר יצדיק את התבגרותם; בארה”ב ועמים נוספים במערב אירופה, טקס ההתבגרות מגיע מאוחר בהרבה וקשור בדרך כלל בסיום לימודי התיכון; אנחנו היהודים חוגגים את המעבר לבגרות בטקס בר / בת מצווה ואילו בקרב שבטי המסאים (MAASAI) החיים במזרח אפריקה (באזור הגבול שבין מדינות קניה וטנזניה), טקס ההתבגרות מלווה כמעט תמיד בברית מילה של הנערים.

שבט המסאי

הקבוצה החדשה

טקס ברית המילה וההתבגרות של המסאים, כמו גם של בני דודם שבטי הסמבורו (SAMBURU) והטורקנה (TURKANA) הנם עתיקי יומין והחוקרים מעריכים כי טקסים אלו נערכים ברציפות כבר למעלה מ 1,000 שנים. בנקודה זו צריך לזכור כי טקס ברית המילה של הנערים המסאים נעשה בגילאים מאוחרים (מגיל 7 ועד גיל 13) ולא בגיל של 7 ימים כנהוג אצלנו. המבוגרים החיים בשבט הם המחליטים מתי הנערים השונים בכפרים סמוכים, מבוגרים מספיק כדי להפוך לבוגרים אמיתיים; מקור המנהג הזה מימים ימימה כאשר בתקופות שונות היה צורך בהכשרתם של לוחמים ומגנים על הכפרים השונים – בין אם משבטים פולשים שונים ובין אם כהגנה מחיות בר (בעיקר אריות) אשר איימו לטרוף את עדרי הבקר הגדולים של המסאים. לעיתים נקבע הדבר כאשר קבוצת ילדים מסוימת מתחילה לצמח זקן, לעיתים כאשר מחסור בבוגרים “מכריח” את הנערים להתבגר במהירות ולצאת עם עדרי הבקר למרעה, לעיתים מאחר ומספר נערות בכפר אמורות להתחתן (ובחברה המסאית חייבים האחים לעבור ברית מילה לפני נשואי אחותם) ועיתים, בגלל מוות פתאומי של אב המשפחה, יש צורך להפוך את בניו לבוגרים ובהקדם, כדי שיוכלו לרשת את כל רכושו. כל הבנים בקבוצת הגיל הזו האמורה להפוך לבוגרת בתוך זמן קצר נקראים בשפת המסאים בשם ILNG’EETIANI או בתרגום חופשי: “הקבוצה החדשה”.

שבט מסאי

לבחור את “הנבחר”

כאמור, זקני הכפר מתאספים ומחליטים כי קבוצת נערים כזו או אחרת מוכנה לעבור את ברית המילה ולהפוך לבוגרת; הם בונים עבורם בית צדדי אשר בו ייערכו מספר טקסים לציון האירוע. בבית זה מתכנסים כל הנערים ומתחילים לרקוד ריקודים מסורתיים במשך ארבעה ימים רצופים. במשך הימים האלו, עוקבים המבוגרים אחר הנערים ומסמנים מביניהם נער אחד אשר נראה להם בוגר ורציני יותר; לאחר ארבעת ימי הריקודים, מובא למקום שור בוגר אשר נשחט לעיני הנערים; הנער שסומן כבוגר שותה ראשון את דמו של השור השחוט ואח”כ יתר הנערים. כינויו של נער זה הוא OLAIGUENANI ובקיצור: “הנבחר”. חשוב להבין כי בחירתו של נער זה על ידי המבוגרים תשפיע בעצם על חייו ועל כל חייהם של יתר נערי הקבוצה מאחר ונער זה יוכר עד סוף חייו כמנהיג הנבחר של אותה קבוצת הגיל; לדבריו יהיה משקל יתר והוא יכובד על ידי כולם – לכל חייו.

שבט המסאי בטנזניה

הנער הפך ל”מורן”

לאחר ארבעת ימי הריקוד ושתיית דמו של השור, מפוזרים הנערים חזרה לכפריהם למשך מספר חודשים נוספים עד שיחליטו שוב זקני הכפרים על היאספותם מחדש; או אז מתחיל הטכס האמיתי – הנערים אמורים תחילה להפיל ארצה שור בוגר וזאת רק בכוח ידיהם; מקרב כל השוורים המופלים, נבחר שוב שור אחד אשר יישחט ובשרו ייאכל בטקס. מיד לאחר מכן, מובלים הנערים כל אחד לבתיהם ועוברים את טקס ברית המילה עצמו. תהליך ההחלמה לוקח מספר שבועות ובכל אותו הזמן הם לא יעזבו את ביתם ויטופלו על ידי המשפחות בצורה הטובה ביותר – אוכל משופר, תרופות מיוחדות כנגד הזיהום האפשרי וכדומה. לאחר שהחלימו, עוזבים כל הנערים הבוגרים את ביתם ומקימים להם כפר קטן משלהם, בריחוק מה מיתר הכפרים, כפר הנקרא ENKANG. בכפר הזה, כדי להשלים את התבגרותם הם יעברו את הגילוח היסודי הראשון בחייהם. לאחר מכן מוכרים הנערים כבוגרים והופכים ללוחמים מסאים המכונים “מורן” (MURRAN). מרגע זה הם רשאים לשאת חניתות מתכת ומגיני עור ובמקביל הנם רשאים לאמץ להם מסורות מסאיות עתיקות השמורות אך ורק לבוגרים ולוחמים – הם לעולם לא ישתו חלב לבדם אלא רק בחברותא, במידה והם אוכלים בשר זה יהיה בתוך הסבך בלבד, הם ייפגשו אחת לכמה שבועות בכפר שלהם כדי לשוחח ולדון בדברים שונים – ועוד. הם גם ירשו לעצמם מידי פעם בפעם לשחוט פרה ולאכול את בשרה והחשוב מכל – הם יישארו לוחמים ומגני הכפר לאורך שנים ארוכות.

הנערים הפכו לבוגרים ועוד חוליה במסורת ארוכת השנים הוכתרה בהצלחה.

מאת  גיורא לוין – מוסמך לגיאוגרפיה ואנתרופולוגיה; מדריך טיולים בחו”ל. ביקר והדריך במזרח אפריקה מעל ל 100 פעמים.

רוצים לפגוש את שבט המסאי ושבטים נוספים מקרוב? קליק קטן, ואתם בדרך לטיולים מאורגנים בטנזניהלטיולים פרטיים בטנזניה

לשאלות צרו עימנו קשר

עודד היקר! ממש מטורף מה שעברנו בשבוע אחד בטנזניה וזנזיבר! לאחר חיפוש ותחקור ומלא שיחות עם מדריכים מקומיים וסוכנויות ישראליות, אני באמת מאושרת מהבחירה שלי. נהנתי ברמות. זה הטיול הכי עוצמתי חווייתי ומדהים שעשיתי עד כה. חלק ענק מזה הוא בזכותך. כשהחלטתי לצאת לבד למסע כזה לקחתי בחשבון שלא הכל ילך חלק, אבל בעזרתך הכל קרה על הצד הטוב ביותר. תודה רבה על כל זה! כמובן שאמליץ באהבה על טיולים בהדרכתך ועל טנזניה טריפ.
.
צוות טנזניה טריפ היקר, ברצוני להודות לכם על חוויה נהדרת שעברנו בזכותכם. תודה לדורון ששקד על מסלול הנסיעה, הפרטים וההוראות אשר השתנו שוב ושוב עקב מגיפת הקורונה. גם במהלך הטיול נתקלנו בסיבוכים עקב המצב הבריאותי אשר בשילוב עם ההתנהלות הטבעית של התושבים המקומיים הצריכה טיפול מיוחד. וגם על פתרון בעיות אלו והפתעות יפות נוספות שקבלנו למרות שלא היו כלולות בסיכום הראשוני - תודות לדורון ולרועי. זכינו לשירות אדיב ונעים גם מאת Mushi, הנהג המקצועי בספארי אשר עשה הכל כדי להנעים את זמננו, דאג לצרכינו ולבטחוננו ודאג שלא נחמיץ אף חוויה. הלודג׳ים והמלונות נבחרו בקפידה, דורון נתן לנו מענה גם מול נותני השירותים המקומיים,הרגיע אותנו והסביר לנו כיצד יש להתנהל בקצב של טנזניה והיה נראה שלמרות שאנחנו נמצאים לבד ורחוק מהבית יש מי שמשגיח עלינו מרחוק ודואג שלא יחסר לנו דבר. תודה שדאגתם לשמור איתנו על קשר במשך חודשים רבים בהם המצב לא היה ברור בעולם כולו עד להשלמת המשימה באופן הטוב ביותר. נשמח לספר חוויות ולהמליץ, תודה על הכל, משפחת גבורי.
משפחת גבורי
במהלך יולי נסענו לטיול משפחות בטנזניה. הטיול תוכנן לפני שנתיים ונדחה בשל הקורונה. ברצוני להודות לחברת מי טריפ ובמיוחד לדורון, נציג החברה עימו היינו בקשר לפני ובמהלך הטיול, על הסבלנות, התמיכה והשירות שקיבלנו. מדובר בטיול מורכב עם הרבה אנשים שכלל טיול ספארי ונופש בזנזיבר, כל זה בתקופת הקורונה בה ההנחיות והמציאות משתנה כל הזמן. הטיול היה מהנה ביותר, חווייתי ומצוין, החל מהשלב בו קיבלו את פנינו בשדה התעופה, המדריכים המצוינים שהיו לנו, המלונות והלודג'ים בהם שהינו, האוכל המצוין ועוד. בכל בעיה שהתעוררה קיבלנו תמיכה ופתרון מיידי מדורון, אין ספק שטיול זה היה חווייתי ועוצמתי ברמה גבוהה וכולנו נהנינו מאוד, פשוט מושלם!! תודה רבה רבה
עודד

להפוך מנער לבוגר – שבט המסאים במזרח אפריקה
5 (100%) 6 vote[s]