03-9799923
אמון הציבור
info@tanzania-trip.co.il | 03-9799923 טנזניה טריפ - המומחים לטיולים בטנזניה
call us now

טיולים פרטיים לטנזניה וזנזיבר

טיול שיגשים את החלומות הכי פרועים שלכם.
לזוגות | משפחות | וקבוצות

טיולים לטנזניה בטיסות ישירות

טיולים לטנזניה וזנזיבר בטיסות ישירות במגוון תאריכים

טיולים מאורגנים לטנזניה וזנזיבר

טיולי הספארי הטובים ביותר בעולם!
הדרכה בעברית | פנסיון מלא | לודג'ים מפנקים

להפוך מנער לבוגר – שבט המסאים במזרח אפריקה

גיורא (גיגי) לוין, איש האופרציה שלנו, מדריך טיולים מבוקש ואחד האנשים המרתקים שהכרנו, חושף בפנינו את טקס הבגרות המסקרן של בני שבט המסאי, בין השבטים הבולטים והעתיקים ביותר במזרח אפריקה.

בקרב חברות שונות ועמים שונים על פני כדור הארץ, ישנן מסורות עתיקות יומין אשר מסמלות את המעבר של הילדים מגיל הנערות אל גיל הבגרות; בקרב שבטים שונים במזרח אינדונזיה, נערים בני 10 ו 11 שנה נשלחים במסע ארוך אל הים ואמורים להביא שלל דגים אשר יצדיק את התבגרותם; בארה”ב ועמים נוספים במערב אירופה, טקס ההתבגרות מגיע מאוחר בהרבה וקשור בדרך כלל בסיום לימודי התיכון; אנחנו היהודים חוגגים את המעבר לבגרות בטקס בר / בת מצווה ואילו בקרב שבטי המסאים (MAASAI) החיים במזרח אפריקה (באזור הגבול שבין מדינות קניה וטנזניה), טקס ההתבגרות מלווה כמעט תמיד בברית מילה של הנערים.

שבט המסאי

הקבוצה החדשה

טקס ברית המילה וההתבגרות של המסאים, כמו גם של בני דודם שבטי הסמבורו (SAMBURU) והטורקנה (TURKANA) הנם עתיקי יומין והחוקרים מעריכים כי טקסים אלו נערכים ברציפות כבר למעלה מ 1,000 שנים. בנקודה זו צריך לזכור כי טקס ברית המילה של הנערים המסאים נעשה בגילאים מאוחרים (מגיל 7 ועד גיל 13) ולא בגיל של 7 ימים כנהוג אצלנו. המבוגרים החיים בשבט הם המחליטים מתי הנערים השונים בכפרים סמוכים, מבוגרים מספיק כדי להפוך לבוגרים אמיתיים; מקור המנהג הזה מימים ימימה כאשר בתקופות שונות היה צורך בהכשרתם של לוחמים ומגנים על הכפרים השונים – בין אם משבטים פולשים שונים ובין אם כהגנה מחיות בר (בעיקר אריות) אשר איימו לטרוף את עדרי הבקר הגדולים של המסאים. לעיתים נקבע הדבר כאשר קבוצת ילדים מסוימת מתחילה לצמח זקן, לעיתים כאשר מחסור בבוגרים “מכריח” את הנערים להתבגר במהירות ולצאת עם עדרי הבקר למרעה, לעיתים מאחר ומספר נערות בכפר אמורות להתחתן (ובחברה המסאית חייבים האחים לעבור ברית מילה לפני נשואי אחותם) ועיתים, בגלל מוות פתאומי של אב המשפחה, יש צורך להפוך את בניו לבוגרים ובהקדם, כדי שיוכלו לרשת את כל רכושו. כל הבנים בקבוצת הגיל הזו האמורה להפוך לבוגרת בתוך זמן קצר נקראים בשפת המסאים בשם ILNG’EETIANI או בתרגום חופשי: “הקבוצה החדשה”.

שבט מסאי

לבחור את “הנבחר”

כאמור, זקני הכפר מתאספים ומחליטים כי קבוצת נערים כזו או אחרת מוכנה לעבור את ברית המילה ולהפוך לבוגרת; הם בונים עבורם בית צדדי אשר בו ייערכו מספר טקסים לציון האירוע. בבית זה מתכנסים כל הנערים ומתחילים לרקוד ריקודים מסורתיים במשך ארבעה ימים רצופים. במשך הימים האלו, עוקבים המבוגרים אחר הנערים ומסמנים מביניהם נער אחד אשר נראה להם בוגר ורציני יותר; לאחר ארבעת ימי הריקודים, מובא למקום שור בוגר אשר נשחט לעיני הנערים; הנער שסומן כבוגר שותה ראשון את דמו של השור השחוט ואח”כ יתר הנערים. כינויו של נער זה הוא OLAIGUENANI ובקיצור: “הנבחר”. חשוב להבין כי בחירתו של נער זה על ידי המבוגרים תשפיע בעצם על חייו ועל כל חייהם של יתר נערי הקבוצה מאחר ונער זה יוכר עד סוף חייו כמנהיג הנבחר של אותה קבוצת הגיל; לדבריו יהיה משקל יתר והוא יכובד על ידי כולם – לכל חייו.

שבט המסאי בטנזניה

הנער הפך ל”מורן”

לאחר ארבעת ימי הריקוד ושתיית דמו של השור, מפוזרים הנערים חזרה לכפריהם למשך מספר חודשים נוספים עד שיחליטו שוב זקני הכפרים על היאספותם מחדש; או אז מתחיל הטכס האמיתי – הנערים אמורים תחילה להפיל ארצה שור בוגר וזאת רק בכוח ידיהם; מקרב כל השוורים המופלים, נבחר שוב שור אחד אשר יישחט ובשרו ייאכל בטקס. מיד לאחר מכן, מובלים הנערים כל אחד לבתיהם ועוברים את טקס ברית המילה עצמו. תהליך ההחלמה לוקח מספר שבועות ובכל אותו הזמן הם לא יעזבו את ביתם ויטופלו על ידי המשפחות בצורה הטובה ביותר – אוכל משופר, תרופות מיוחדות כנגד הזיהום האפשרי וכדומה. לאחר שהחלימו, עוזבים כל הנערים הבוגרים את ביתם ומקימים להם כפר קטן משלהם, בריחוק מה מיתר הכפרים, כפר הנקרא ENKANG. בכפר הזה, כדי להשלים את התבגרותם הם יעברו את הגילוח היסודי הראשון בחייהם. לאחר מכן מוכרים הנערים כבוגרים והופכים ללוחמים מסאים המכונים “מורן” (MURRAN). מרגע זה הם רשאים לשאת חניתות מתכת ומגיני עור ובמקביל הנם רשאים לאמץ להם מסורות מסאיות עתיקות השמורות אך ורק לבוגרים ולוחמים – הם לעולם לא ישתו חלב לבדם אלא רק בחברותא, במידה והם אוכלים בשר זה יהיה בתוך הסבך בלבד, הם ייפגשו אחת לכמה שבועות בכפר שלהם כדי לשוחח ולדון בדברים שונים – ועוד. הם גם ירשו לעצמם מידי פעם בפעם לשחוט פרה ולאכול את בשרה והחשוב מכל – הם יישארו לוחמים ומגני הכפר לאורך שנים ארוכות.

הנערים הפכו לבוגרים ועוד חוליה במסורת ארוכת השנים הוכתרה בהצלחה.

מאת  גיורא לוין – מוסמך לגיאוגרפיה ואנתרופולוגיה; מדריך טיולים בחו”ל. ביקר והדריך במזרח אפריקה מעל ל 100 פעמים.

רוצים לפגוש את שבט המסאי ושבטים נוספים מקרוב? קליק קטן, ואתם בדרך לטיולים מאורגנים בטנזניהלטיולים פרטיים בטנזניה

לשאלות צרו עימנו קשר

.

טיול מהנה במיוחד לטנזניה וזנזיבר, מאורגן היטב, מסלול טוב, הדרכה מעולה. תמימות דעים במשפחה. אמליץ מאוד לחבריי.
ורדה
רציתי להודות על טיול בלתי נשכח לטנזניה-זנזיבר 22.2.2022. לרגל חגיגת בת המצווה בתי ואני עברנו טיול חווייתי, מרתק ועוצמתי. שילוב מדהים של טבע, חיות ואנשים מדהימים. גילה המדריכה המדהימה פתחה בפנינו עולם חדש וקסום של טנזניה הפראית בשילוב של זנזיבר הקסומה. אמנם בטנזניה לא הייתה חוויה קולינרית אבל שבענו מהנופים, החיות והטבע שזימן לנו חוויה יוצאת דופן. לאחר ימים עמוסים ואינטנסיביים בטנזניה המנוחה בזנזיבר הייתה מתבקשת, חופים נדירים עם עצי דקל ואווירה קסומה. בחירה בטיול משולב של שני היעדים היתה החלטה נכונה עבורנו. תודה לגילה על הסבלנות, האווירה הנעימה, הארגון והדאגה שכולם יהיו מרוצים. בעלת יכולת מדהימה ליצור שיח ותקשורת עם מבוגרים וילדים כאחד. תודה על השיתוף בידע העצום ובקיאות בכל נושא שקשור לטנזניה-זנזיבר ובכלל, לא נותרנו עם שאלה ללא מענה. וכמובן תודה ענקית על היחס האישי לאורך כל הטיול והליווי הצמוד כדי להפחית מהחשש שליווה אותי בנסיעה לבד עם ילדה. אין ספק שהטיול היה כל כך מוצלח בעיקר בזכותה. תודה על הכל.
שירלי ורעות סגמן
לגילה המדריכה המקסימה שליוותה אותנו במשך שמונה ימים, דאגה לנו לכל דבר שהיינו צריכים וידעה להכיל, להרים את המצב רוח כשצריך, לעניין אותנו בעובדות וסיפורים מגניבים ותמיד להשאיר טעם של עוד.. בתור מישהי שרגילה לטייל לבד או עם חברים גיליתי שטיולים מאורגנים יכולים להתאים גם לצעירים או יחידים שמצטרפים לקבוצה ולענות על כל הציפיות ומעבר תודה אישית ממני לגילה ולצוות טנזניה טריפ על טיול מושלם ??? ירדן עברון.
ירדן עברון

5/5 - (6 votes)