03-9799923
אמון הציבור
info@tanzania-trip.co.il | 03-9799923 טנזניה טריפ - המומחים לטיולים בטנזניה
call us now

טיולים פרטיים לטנזניה וזנזיבר

טיול שיגשים את החלומות הכי פרועים שלכם.
לזוגות | משפחות | וקבוצות

טיולים לטנזניה בטיסות ישירות

טיולים לטנזניה וזנזיבר בטיסות ישירות במגוון תאריכים

טיולים מאורגנים לטנזניה וזנזיבר

טיולי הספארי הטובים ביותר בעולם!
הדרכה בעברית | פנסיון מלא | לודג'ים מפנקים

עונת ההמלטות בטנזניה

באם מזדמן לכם לטייל בטנזניה במהלך חודשים ינואר-מרץ, אל תפסחו על טיול ספארי בשמורת הסרנגטי, שם תוכלו לראות מקרוב את המחזה הנפלא והמרגש ביותר המתרחש בשמורה בעונה זו – עונת ההמלטות המפורסמת, המושכת לשמורה עשרות אלפי מטיילים מדי שנה, ומהווה את אחד משיאי התיירות לטנזניה. במהלך עונה זו מתרחשות מדי יום כ-6,000 המלטות ברחבי הסרנגטי, ובסך הכל כ-200 אלף פרטים חדשים מגיחים לאוויר העולם בחודשים אלו. מכיוון שהגנו הוא החיה העיקרית בשמורת הסרנגטי, ואוכלוסייתו מונה כ-2 מיליון פרטים, הרי שרובן המכריע של ההמלטות בשמורה הן המלטות של גורי גנו.
עונה זו מזמנת למטייל בשמורה הצצה על גור הגנו המפלס את דרכו החוצה מרחם אמו, ותוך דקות אחדות מתחיל בניסיונות ראשונים לעמוד על רגליו. חוקי הטבע הנוקשים כופים על הגנו להתחיל לנוע כבר בשעה הראשונה לחייו, כאשר רק החזק שורד ומי שלא יעמוד בדרישה (תרתי משמע), יישאר מאחור לחסדיהם של הטורפים הרעבים.

 

עונת ההמלטות מתחילה לאחר סיומה של העונה הרטובה הקצרה בטנזניה, שנמשכת מאמצע אוקטובר ועד לסוף נובמבר. לאחר הגשמים, העשב הירוק מצוי בשפע בסרנגטי, והוא שמספק לנקבות הגנו ההרות את התנאים הדרושים להן לצורך המלטת הגורים וייצור כמויות מספיקות של חלב להנקה. עונת ההמלטות מתחילה בפברואר ונמשכת בין חודש לשלושה חודשים.

המראות הם מרהיבים: כל המלטה אורכת בין 5 ל-7 דקות בלבד. גור הגנו שנולד מפלס את דרכו החוצה מהשיליה, האם מנקה אותו וכבר מקץ דקות אחדות הוא מתחיל בניסיונות ראשונים לעמוד על רגליו. חוקי הסוואנה כופים על הגורים להתחיל לנוע כבר מקץ כחצי שעה מרגע לידתם, שכן גור שאינו מסוגל לנוע, נשאר מאחור וניצוד בידי טורפים. לכן, גורי הגנו מתחילים לנסות לעמוד כבר לאחר דקות ספורות ועומדים יציב על הרגליים כעבור כחצי שעה.

עונת ההמלטות היא עונה מרובת התרחשויות מסיבה נוספת: ההמלטות הרבות גורמות לכך שעדרי הגנו מכפילים את גודלם ומושכים לקרבתם מספר גדול של טורפים: אריות, נמרים, ברדלסים, תנים, וצבועים מנומרים. החיות הטורפות מחכות לשעת כושר, בה יוכלו לנצל את חולשתם של גורים צעירים המשתרכים מאחור, ויתפסו להם טרף קל.

נקבות הגנו ערוכות לסכנה זו ונוקטות צעדים כדי לספק הגנה מיטבית לגורים. בשונה מנקבות של בעלי חיים אחרים בשמורת הסרנגטי – הפורשות מהעדר בסמוך להמלטה וממליטות את גוריהן במקום מסתור – נקבות הגנו בוחרות להמליט בתוך העדר הצפוף. בנוסף, הנקבות בעדר ממליטות את הגורים בזמנים סמוכים זו לזו. כך שרובן הגדול של ההמלטות מתרחש בתקופת זמן קצרה, האורכת כשלושה שבועות בלבד, במהלך חודש פברואר. ההמלטות הרבות שמתרחשות בתוך העדר, במרחקים קטנים זו מזו ובמרווחי זמן קצרים זו מזו, מפזרות את סכנת הטריפה בין פרטים רבים ומגדילות את סיכוייו של כל גור בודד לשרוד. בנוסף לכך, נקבות הגנו מותאמות היטב לחיים בצל סכנת הטרף, והן מיטיבות לתפקד בשעת סכנה גם תוך כדי ההמלטה. נקבה החשה בסכנה יכולה לעצור את ההמלטה ולעכב את יציאתו של הגור עד אשר האיום יוסר.

ההמלטות מתרחשת לרוב לפנות בוקר, על כן מרבית המטיילים בסרנגטי בעונת ההמלטות מעדיפים לצאת לטיולי ספארי ליליים, זאת על מנת להגדיל את סיכוייהם לחזות בהמלטה של גורי גנו, מחזה מרגש ובלתי נשכח.

מידי שנה בעונת ההמלטות מתקיים טיול מאורגן לטנזניה לצד טיולים פרטיים רבים. צרו איתנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

.

טיול מהנה במיוחד לטנזניה וזנזיבר, מאורגן היטב, מסלול טוב, הדרכה מעולה. תמימות דעים במשפחה. אמליץ מאוד לחבריי.
ורדה
רציתי להודות על טיול בלתי נשכח לטנזניה-זנזיבר 22.2.2022. לרגל חגיגת בת המצווה בתי ואני עברנו טיול חווייתי, מרתק ועוצמתי. שילוב מדהים של טבע, חיות ואנשים מדהימים. גילה המדריכה המדהימה פתחה בפנינו עולם חדש וקסום של טנזניה הפראית בשילוב של זנזיבר הקסומה. אמנם בטנזניה לא הייתה חוויה קולינרית אבל שבענו מהנופים, החיות והטבע שזימן לנו חוויה יוצאת דופן. לאחר ימים עמוסים ואינטנסיביים בטנזניה המנוחה בזנזיבר הייתה מתבקשת, חופים נדירים עם עצי דקל ואווירה קסומה. בחירה בטיול משולב של שני היעדים היתה החלטה נכונה עבורנו. תודה לגילה על הסבלנות, האווירה הנעימה, הארגון והדאגה שכולם יהיו מרוצים. בעלת יכולת מדהימה ליצור שיח ותקשורת עם מבוגרים וילדים כאחד. תודה על השיתוף בידע העצום ובקיאות בכל נושא שקשור לטנזניה-זנזיבר ובכלל, לא נותרנו עם שאלה ללא מענה. וכמובן תודה ענקית על היחס האישי לאורך כל הטיול והליווי הצמוד כדי להפחית מהחשש שליווה אותי בנסיעה לבד עם ילדה. אין ספק שהטיול היה כל כך מוצלח בעיקר בזכותה. תודה על הכל.
שירלי ורעות סגמן
לגילה המדריכה המקסימה שליוותה אותנו במשך שמונה ימים, דאגה לנו לכל דבר שהיינו צריכים וידעה להכיל, להרים את המצב רוח כשצריך, לעניין אותנו בעובדות וסיפורים מגניבים ותמיד להשאיר טעם של עוד.. בתור מישהי שרגילה לטייל לבד או עם חברים גיליתי שטיולים מאורגנים יכולים להתאים גם לצעירים או יחידים שמצטרפים לקבוצה ולענות על כל הציפיות ומעבר תודה אישית ממני לגילה ולצוות טנזניה טריפ על טיול מושלם ??? ירדן עברון.
ירדן עברון

5/5 - (12 votes)