03-9799923
אמון הציבור
info@tanzania-trip.co.il | 03-9799923 טנזניה טריפ - המומחים לטיולים בטנזניה
call us now

טיולים פרטיים לטנזניה וזנזיבר

טיול שיגשים את החלומות הכי פרועים שלכם.
לזוגות | משפחות | וקבוצות

טיולים לטנזניה בטיסות ישירות

טיולים לטנזניה וזנזיבר בטיסות ישירות במגוון תאריכים

טיולים מאורגנים לטנזניה וזנזיבר

טיולי הספארי הטובים ביותר בעולם!
הדרכה בעברית | פנסיון מלא | לודג'ים מפנקים

שבט ההדזבה 

שבט ההדזבה (Hadzabe)  הוא מאחרוני השבטים בעולם של ציידים ומלקטות. הוא משתייך לשבטי הבושמנים ומהווה שריד אחרון לעולם הולך ונעלם. למי מכם שיתמזל מזלו לבקר בשבטים שלהם תהיה הזדמנות לקבל הצצה נדירה לאורח חיים שלא השתנה כמעט מאז ימי האדם הקדמון.

הם חיים מסביב לאגם איסיי שבצפון טנזניה בקבוצות קטנות של 20-30 איש בכל שבט. אין להם בתי קבע – הם גרים בחושות עשויות זרדים ועשב וכשהגשמים מכבידים הם מוצאים מסתור במערות ונבכי הסלע. הם אינם משתמשים בחשמל או מערכת מים זורמים ועל אינטרנט סביר לא שמעו מעולם.  כל ניסיונות הממשלה להעבירם לכפרים חדשים נתקלו בהתנגדות. הם מעדיפים להישאר באזור מחייתם הטבעי, ולחיות שם כפי שחיו אבותיהם מזה דורי דורות.

2

כשבט של ציידים ולקטות הם אינם מתבססים על חקלאות, וחלוקת התפקידים ביניהם ברורה: הגברים יוצאים לצוד, בעיקר חיות קטנות כגון אנטיפולופות ובבונים, בעזרת קשתות וחיצים משוחים ברעל שאותו הם מפיקים מצמחי המקום. כציידים מנוסים הם אורבים ליד מאגרי המים וממתינים בסבלנות לבעלי החיים המגיעים להרוות את צימאונם. כל צייד מסמן את החיצים שלו בצורה ייחודית כדי שיהיה ניתן לזהות מי מהם פגע בציד. השלל אמנם מתחלק בין כל חברי השבט אבל  צייד טוב יותר נחשב לגבר חזק ואיכותי יותר, וסיכוייו למצוא זיווג גבוהים יותר.

בזמן הציד הם מתקשרים ביניהם בשפה הקויסן – שפת הקליקים, המשלבת קליקים של עיצורים וצקצוקי לשון. זוהי שפה שמדמה את קולות הטבע ומזכירה את צלילי הענפים הזזים ברוח, כך שבזמן הציד יוכלו לתקשר ביניהם מבלי להבהיל את החיות.

הנשים מלקטות צמחי מאכל: פקעות, פירות ושורשים. זוהי עבודה קשה ומתישה לא פחות מצייד החיות. הן חופרות באדמה תחת השמש הלוהטת באמצעות מקלות ארוכים, בוטשות בקרקע הקשה בתנועות נמרצות עד שמתגלה שורש דמוי בטטה, אותו הן מכנות “פרי האדמה”.

4

מלבד זאת הן גם מטפלות בכל מה שקשור במשק הבית והמשפחה: מנקות, מבשלות, בונות את הבקתות ודואגות לילדים ולקשישים.

בניגוד לשבטים אחרים, בני שבט ההדזבה שומרים על מונוגמיה. גבר אשר רוצה להינשא לאישה, משלם עבורה בדבש ופרוות בבון. במהלך חייהם יוכלו להחליף את בני זוגם ולהינשא מחדש (בעיקר נשים, כאשר אינן שבעות רצון מיחסו של בן זוג או מיכולות הציד והפרנסה שהוא מספק).

הילדים אינם פוקדים את בית הספר ואיש אינו יודע קרוא וכתוב. הם לומדים את כל הדרוש לקיומם והישרדותם במסגרת השבט: איפה כדאי ללקט שורשי מאכל וכיצד לזהות צמחים רעילים, איך מכינים  ראש חץ לציד וכיצד נעים בשטח מבלי להבריח את בעלי החיים, כיצד פושטים עור חיה ופיתוח מיומנות בהדלקת מדורה באמצעות זרדים בלבד. עד גיל 10 הילדים מסוגלים לספק לעצמם את כל צורכיהם  ויודעים היטב כיצד לשרוד באורח חייהם הייחודי.

עקב מחלות ותוחלת חיים קצרה יחסית, נותרו בעולם רק מאות בודדות מבני שבט ההדזבה אך הם אינם נעזרים ברפואה המודרנית ומסתמכים על חכמת הריפוי הטבעית בעזרת צמחים, המועברת  מדור לדור באמצעות זקנות השבט.

5

הביקור בשבט וההכרות מקרוב עם האנשים המיוחדים הללו ואורחות חייהם יעניקו לכם חוויה בלתי נשכחת של פעם בחיים שפשוט אסור להחמיץ!

לשאלות צרו עימנו קשר

עודד היקר! ממש מטורף מה שעברנו בשבוע אחד בטנזניה וזנזיבר! לאחר חיפוש ותחקור ומלא שיחות עם מדריכים מקומיים וסוכנויות ישראליות, אני באמת מאושרת מהבחירה שלי. נהנתי ברמות. זה הטיול הכי עוצמתי חווייתי ומדהים שעשיתי עד כה. חלק ענק מזה הוא בזכותך. כשהחלטתי לצאת לבד למסע כזה לקחתי בחשבון שלא הכל ילך חלק, אבל בעזרתך הכל קרה על הצד הטוב ביותר. תודה רבה על כל זה! כמובן שאמליץ באהבה על טיולים בהדרכתך ועל טנזניה טריפ.
.
צוות טנזניה טריפ היקר, ברצוני להודות לכם על חוויה נהדרת שעברנו בזכותכם. תודה לדורון ששקד על מסלול הנסיעה, הפרטים וההוראות אשר השתנו שוב ושוב עקב מגיפת הקורונה. גם במהלך הטיול נתקלנו בסיבוכים עקב המצב הבריאותי אשר בשילוב עם ההתנהלות הטבעית של התושבים המקומיים הצריכה טיפול מיוחד. וגם על פתרון בעיות אלו והפתעות יפות נוספות שקבלנו למרות שלא היו כלולות בסיכום הראשוני - תודות לדורון ולרועי. זכינו לשירות אדיב ונעים גם מאת Mushi, הנהג המקצועי בספארי אשר עשה הכל כדי להנעים את זמננו, דאג לצרכינו ולבטחוננו ודאג שלא נחמיץ אף חוויה. הלודג׳ים והמלונות נבחרו בקפידה, דורון נתן לנו מענה גם מול נותני השירותים המקומיים,הרגיע אותנו והסביר לנו כיצד יש להתנהל בקצב של טנזניה והיה נראה שלמרות שאנחנו נמצאים לבד ורחוק מהבית יש מי שמשגיח עלינו מרחוק ודואג שלא יחסר לנו דבר. תודה שדאגתם לשמור איתנו על קשר במשך חודשים רבים בהם המצב לא היה ברור בעולם כולו עד להשלמת המשימה באופן הטוב ביותר. נשמח לספר חוויות ולהמליץ, תודה על הכל, משפחת גבורי.
משפחת גבורי
במהלך יולי נסענו לטיול משפחות בטנזניה. הטיול תוכנן לפני שנתיים ונדחה בשל הקורונה. ברצוני להודות לחברת מי טריפ ובמיוחד לדורון, נציג החברה עימו היינו בקשר לפני ובמהלך הטיול, על הסבלנות, התמיכה והשירות שקיבלנו. מדובר בטיול מורכב עם הרבה אנשים שכלל טיול ספארי ונופש בזנזיבר, כל זה בתקופת הקורונה בה ההנחיות והמציאות משתנה כל הזמן. הטיול היה מהנה ביותר, חווייתי ומצוין, החל מהשלב בו קיבלו את פנינו בשדה התעופה, המדריכים המצוינים שהיו לנו, המלונות והלודג'ים בהם שהינו, האוכל המצוין ועוד. בכל בעיה שהתעוררה קיבלנו תמיכה ופתרון מיידי מדורון, אין ספק שטיול זה היה חווייתי ועוצמתי ברמה גבוהה וכולנו נהנינו מאוד, פשוט מושלם!! תודה רבה רבה
עודד

שבט ההדזבה
5 (100%) 5 vote[s]